понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot alias żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty zazwyczaj pełnia role ogrodzenia, niemniej często służą także za ozdobę. Z reguły takie sztachety Winylowe stawia się w nasłonecznionych położeniach, gdzie migiem rosną oraz silnie się zagęszczają. Co niemiara uroku maja również takie żywe ogrodzenia, które wiodą poprzez osłonięte zaułki ogrodu. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina witek czy tez kwiatami komponują przyciągające wzrok obrazy, a orzeźwiająca wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , powoduje że nawet mały spacer w pobliżu takiego ogrodzenia wycisza a także rozluźnia.


Projektując plot z żywopłotu, należy uwzględnić funkcje takiego parkanu, warunki które są w ogrodzie, a także nasze upodobania i czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju same wzrastają, nierzadko także ekspansywnie kwitną, ale chcą także wiele miejsca. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane zielone sztachety PVC z Karczewa mogą być niesłychanie wysmukłe, jednakże trzeba je cyklicznie przycinać i raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest zatem nad czym się myśleć, gdyż takie ogrodzenie zakłada się na jakiś czas, nieraz nawet na pokolenia.


Najczęściej zadowalający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwykły, bardzo popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on sporo zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio wytrzymuje susze,
•błyskawicznie wzrasta,
•cyklicznie podcinany pięknie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek tworzy niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga lśniąca - jesienią wspaniale się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się praktycznymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej kształt tylko od strony reprezentacyjnej, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Nadzwyczaj wysokie, bo ponad dwumetrowe sztachety PCV z Siedlce stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki oraz ulice. Żeby wykonać taki plot rośliny zasadzamy wokół granic posesji. Jeśli mamy wiele miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było bardzo wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze jak rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий