пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało elementów wyraźnie nie zaznaczy linii trawnika czy tez kwietnika jak małe żywe ogrodzenie.

Nadzwyczaj duże, bowiem aż dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do pokonania , a w przypadku potrzeby zacienia sąsiadujące budynki oraz ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. Jeżeli mamy dużo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli wolimy ażeby nasze zielone plot było niezwykle wybujałe a jednocześnie wąskie to w zacienionym miejscu powinno się je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego ewentualnie klonu. Należy pamiętać także, że gdy rośliny nas przerosną, ich obcinanie może być bardzo kłopotliwe.

Nic tak nie zaznaczy projektu trawy czy tez rabaty jak niskie żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawnik, jak i kwiaty często nie potrafią satysfakcjonująco rosnąc w wyznaczonych terenach, niewysokie krzewy umieją utrzymać naturalne bogactwo w ryzach ewentualnie osłonią gołe wycinki gleby. Ślicznie ukształtowany niewielki żywopłot sam notabene robi za ozdobę ogródka. Na zielone ogrodzenia przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Wiosna tylko ogrodzenia kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, jakich się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, jednak przecież w ciemnych zakątkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś dekorują je zgrabne jabłuszka, jakie wolno przerobić na przetwory.

Niskie albo rosłe zielone ploty wolno uzyskać z odmian szpilkowych.

Na nieszczęście, krzewy z tej grupy często są o wiele bardziej kosztowne niż drzewa liściaste. Z nich najlepiej znosi miejsce zacienione cis zwyczajny. Najczęściej szeroko się rozrasta i trzeba go przycinać, jednak jego kategorię Cis jest dozwolone pościć bez pomocy.Powinien się prędko wschodził i uchowa filarowy zarys.

Jeśli wasz zakątek jest nadzwyczaj ciemny, należałoby aby roślinny parkan rozświetlić kolorowymi kropkami. Poniektóre spośród cienioznośnych modeli maja formy o jasnych albo pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr zwyczajny Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne barwy są najbardziej ekspresyjnego w słońcu, przecież nawet w śladu listowie ostają całkiem jasne, jakby oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий